Anadolu kadınlarının el emekleri, teknoloji ile yurdun dört bir yanına ulaşıyor


30 Aralık 2019

Anadolu kadınlarının el emekleri, teknoloji ile yurdun dört bir yanına ulaşıyor Teknosa’nın 2007 yılından bu yana Habitat Derneği ile birlikte sürdürdüğü Kadın için Teknoloji ücretsiz teknoloji eğitimlerinin bu yılki serisi tamamlandı. Bugüne kadar 66 ilde, 18 bin kadının faydalandığı eğitimlerde 2019 yılında iki bin kadına ulaşıldı.

 

Teknosa ve Habitat Derneği ortaklığında 12 yıldır süren sosyal sorumluluk projesi “Kadın için Teknoloji” ile binlerce kadın dijital okuryazarlığa adım attı. Projenin 2019 yılı çalışmaları kapsamında Şanlıurfa, Trabzon, Aydın, Bursa, Kayseri, Manisa, Adana, Hatay, Malatya, Adıyaman ve Kırklareli illerinde yaklaşık 2 bin kadına eğitim verildi.

Kadın için Teknoloji eğitimleri kapsamında bilgisayar kullanım alanları ve temel kavramları, internete giriş ve e-posta gönderimi, sosyal medya ve mobil cihaz kullanımı hakkında bilgiler veriliyor. 16 saatlik eğitim sonunda dijital okuryazar haline gelen kadınlar, sosyal medya platformlarını etkin şekilde takip edebiliyor ve bu kanallardan kendi girişimlerinin tanıtımını yapma fırsatı da buluyor.

Adıyaman’da hasır çanta, Şanlıurfa’da elişleri

Adıyaman Gençlik Evi ve İşkur bünyesinde açılan hasır çanta yapım kursuna gelen kadınlar, Kadın için Teknoloji Projesi kapsamında aldıkları eğitimler sonrasında yaptıkları el işi hasır çantaları sosyal medya hesapları üzerinden satışa sunarak aile bütçesine destek olmaya başladılar.

Şanlıurfa Ahmet Yesevi ÇATOM’da gerçekleştirilen el becerisi kurslarına giden kadınlar da Kadın için Teknoloji eğitimlerine katıldıktan sonra açtıkları @hanımlarınrenklidünyası Instagram sayfasından el işi ürünlerinin tanıtımını yapıyorlar.

Aldığı eğitimler sonrası Instagram sayfası üzerinden yaptığı ürünleri satışa sunmaya başlayan bir kursiyer, “Aldığımız bu destekler biz kadınlar için çok önemli. Bu desteklerin sonucunda başarılı olduğumuzu görmek bizi daha güçlü ve özgüvenli hissettiriyor” dedi.

Düzce, Aydın ve Kırklareli’nden başarı hikayeleri

Düzce’nin proje illerinde olmamasına karşın, yaz tatili boyunca Düzce’de bulunan Kadın için Teknoloji Projesi gönüllü eğitmeni tatilini fırsata çevirerek, burada ev ortamında eğitimler düzenledi. Kadınlar, eğitimler sonrasında teknolojiyi daha aktif kullanmaya başladılar. Hatta eğitim alan kadınlardan biri @dogall_sepetimm adında bir Instagram sayfası açarak, burada el işi ürünlerinin satışını yapmaya başladı. 

Aydın’ın Kuyucak ilçesinde yaşayan kadın emekçiler de Kuyucak Kadın Girişimciler Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’ni kurdular ve bu kooperatif ile ürettikleri ürünlerin ticaretini yapmaya başladılar. Habitat Derneği ve Teknosa’nın yürüttüğü Kadın için Teknoloji Projesi kapsamında aldıkları teknoloji eğitimi ile sosyal medya satış kanallarının daha efektif kullanımını, Office uygulamalarıyla da bütçe hesap tutma formüllerini öğrendiler. Kadınlar artık satışlarını https://www.facebook.com/kuyucakkadinkooperatifi adlı Facebook sayfası üzerinden yapabiliyor.

Kırklareli’nin Kaynarca Beldesi’nde yaşayan kursiyer de aldığı üniversite eğitimi sonrasında memleketine dönerek halk kütüphanesinde işe başlıyor. Burada vaktinin büyük çoğunu yerelde yaşayan kadınlar ve çocukların eğitimleri için ayırıyor bir yandan da Kadın için Teknoloji Projesi kapsamında burada teknoloji eğitimleri düzenliyor. Görev aldığı kütüphanede çocuklar için teknoloji eğitimleri verirken, aynı zamanda anneleri için de bilgisayar ve internet kullanımı eğitimleri düzenliyor.

Proje iş ortağı Habitat Derneği’nin gönüllü genç eğitmenlerinin desteğiyle gerçekleştirilen eğitimlerin düzenleneceği iller ve duyurular hakkında bilgi almak için https://www.instagram.com/kadinicinteknoloji/ hesabını takip etmek, eğitimlerden yararlanabilmek içinse  http://www.kadinicinteknoloji.com/  web sitesindeki başvuru formunu doldurmak veya kadinicinteknoloji@habitatdernegi.org adresine başvurmak yeterli oluyor.

 

 

 

Kadın için Teknoloji Projesi hakkında:

Kadınların ekonomik ve sosyal yaşama katılım sağlaması için gerekli olan teknoloji entegrasyonunu gerçekleştirmek üzere ilk kez 2007 Nisan’da Teknosa tarafından hayata geçirilen “Kadın için Teknoloji” projesi ile Türkiye’nin farklı bölgelerinde kadınlara yönelik ücretsiz teknoloji eğitimleri düzenleniyor. “Kadın için Teknoloji” Projesi kapsamında bugüne kadar 66 ilde 18 bin kadın, bu eğitimler sayesinde teknoloji ile yakınlaşarak kişisel gelişimleri için önemli bir adım attı. Habitat Derneği ve yerel kurumların iş birliğiyle yürütülen proje kapsamında verilen ücretsiz teknoloji eğitimi programı içerisinde bilgisayar kullanım alanları ve temel kavramları, internete giriş ve e-posta gönderimi, Microsoft Word, Excel ve PowerPoint programlarının genel uygulamaları, sosyal medya ve mobil cihaz kullanımı işleniyor. Eğitim sonunda kadınlar, her türlü bilgiye daha kolay erişme imkânı buluyor. İlgi alanlarına göre internet ve sosyal medya platformlarını etkin şekilde takip edebiliyor, işleriyle ilgili kullanabiliyor ve çocukları başta olmak üzere dünya ile iletişimlerini artırabiliyorlar.

 

Habitat Derneği hakkında:

Habitat Derneği sürdürülebilir kalkınma alanında çalışan bir sivil toplum kuruluşudur. Gençlerin sürdürülebilir kalkınmada etkin rol oynamasını hedefleyen Habitat, 1995 yılında Kopenhag Sosyal Kalkınma Zirvesi’nde ve Birleşmiş Milletler Habitat II Zirvesi için bir araya gelen aktivistler tarafından 1997’de kuruldu. Kuruluş vizyonu dünya gençliği ile Türkiye gençliği arasında iletişim köprüsü kurmak olan Habitat, başta dezavantajlı gruplar olmak üzere tüm bireylerin kapasitelerini geliştirmek ve uluslararası ortaklıklar kurmak adına birçok proje ve program geliştirmektedir. Habitat Derneği faaliyetlerini beş alanda yürütmektedir; Yönetişim, Finansal Bilinç, Bilgi ve İletişim Teknolojileri, Girişimcilik ve Kırsal Kalkınma. Daha detaylı bilgiye www.habitatdernegi.org adresinden ulaşabilirsiniz.